KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 5966270
*
nr 596 6270
Gouache
Pink, 49x39
Följerätt
Utrop:
100 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 31 augusti 2009
kl 17:41:54
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
30/8 21:23:24
1
100 kr
30/8 21:53:54
1
250 kr
31/8 17:29:18
2
200 kr
31/8 17:36:53
3
Vinnande bud
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache pink täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:47
-
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:45
-
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:14
-
4151 Akvarell
Gunnar Pettersson (f. 1947), Sverige. "Havsörnar"...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:34
*
Gouache
nr 596 6270
Gouache
Pink, 49x39
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 100 kr |
Såld: | 300 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 31 augusti 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
30/8 21:23:24 | 1 | 100 kr |
30/8 21:53:54 | 1 | 250 kr |
31/8 17:29:18 | 2 | 200 kr |
31/8 17:36:53 | 3 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache pink täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:47 -
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:24 -
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:45 -
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:14 -
4151 Akvarell
Gunnar Pettersson (f. 1947), Sverige. "Havsörnar"...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:34